Lecznice Stomatologiczna PW -Warszawa
WROCŁAWSKA 25, 22 638-29-42, 572 903 850
WROCŁAWSKA 7a, 22 638-29-42, 503 055 704
Stomatologia Bemowo, Stomatologia zachowawcza, Stomatologia dziecięca, Profilaktyka, Protetyka, Chirurgia, Periodontologia, Endodoncja, Ortodoncja,

Nieświeży oddech

Jaka jest przyczyna nieświeżego oddechu?

Tym, co odczuwamy jako przykrą woń z ust, są lotne związki siarki. Przyczyn nieświeżego oddechu należy poszukiwać w jamie ustnej lub w chorobach ogólnoustrojowych. Dokładną diagnozę pomoże ustalić lekarz stomatolog.

Aż w ponad połowie przypadków skutkiem nieświeżego oddechu są zaniedbania w higienie jamy ustnej, czyli nieumiejętne i niedbałe szczotkowanie zębów, próchnica, schorzenia dziąseł. Często zdarza się, że źródłem nieświeżego oddechu jest język, na którym gromadzi się nalot. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać, aby codziennie go czyścić.

Jednak nieświeży oddech niekoniecznie musi oznaczać zaniedbania w higienie jamy ustnej. Nieświeży oddech może także powodować nadmiar drożdży z rodzaju Candida w okolicach dziąseł i na migdałkach. Pojawiają się one po kuracji antybiotykowej albo wtedy, kiedy układ odpornościowy jest osłabiony, np. po chorobie, wiosną, kiedy organizmowi brakuje witamin albo w okresach szczególnego przemęczenia i niewyspania.

Nieświeży oddech może być również objawem źle leczonej cukrzycy, chorób wątroby (np. marskości) i płuc (gruźlicy, grzybicy i guza). Wbrew obiegowej opinii rzadko świadczy o problemach jelitowych i żołądkowych.

Często jest to "normalna" jednostka chorobowa zwana halitosis. A że jest to duży problem przekonuje się wielu. Nieudane kontakty biznesowe, nieodwzajemnione uczucia bliskiej osoby, unikanie kontaktów lub nawet swoisty towarzyski ostracyzm - to tylko niektóre możliwe konsekwencje tej przypadłości.

Nieświeży oddech pojawia się często po przebudzeniu. Jest to tzw. halistosis poranny. Przyczyną jego powstawania jest zmniejszone wydzielanie śliny podczas snu, co powoduje mnożenie się flory bakteryjnej w jamie ustnej.
W takim przypadku nieprzyjemny zapach znika zaraz po umyciu zębów.
Jak rozpoznać czy mam nieświeży oddech?

Najlepiej skorzystać z "usług" zaufanych domowników. Ci zazwyczaj otwarcie powiedzą, że oddech jest nieświeży. Gorzej, jeśli najbliżsi wstydzą się nam o tym powiedzieć natomiast w pracy lub w towarzystwie możemy być obiektem drwin i niewybrednych dowcipów.
Jak w prosty sposób sprawdzić, że mój oddech jest nieświeży? Amerykańscy higieniści zalecają przeprowadzenie następującego testu:

* Należy wziąć suchą, czystą i nieperfumowaną chusteczkę. Pomagając sobie dłonią należy maksymalnie wyciągnąć język, a drugą ręką "uzbrojoną" w chusteczkę energicznie przetrzeć tylną część języka. Kilka potarć wystarczy. Należy odczekać około 30 sekund następnie powąchać chusteczkę. Jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach może to oznaczać halitosis.
* Należy wziąć zwykłą mocną nić (nie woskowaną i nie zapachową) i przeczyścić przerwy między zębami. Po 30 sekundach powąchać zużytą nić. I jak powyżej, jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach to może to być halitosis.
* Należy polizać zewnętrzną część dłoni przez około 5 sekund i odczekać kolejne 30 sekund. Ponownie należy powąchać polizaną część dłoni i stwierdzić, czy czujemy zapach, czy też nie.

Jak sobie radzić z nieświeżym oddechem? Co radzi stomatolog Należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, a w szczególności regularnie i dokładnie szczotkować zęby i język, używać irygatorów, nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa, wówczas istnieją duże szanse zmniejszenia ryzyka posiadania tej niemiłej przypadłości.

Należy nie dopuszczać do wysychania jamy ustnej. W tym celu należy pić spore ilości napojów, najlepiej wody mineralnej lub żuć gumę bezcukrową. Warto jednak pamiętać, że odświeżające cukierki i dezodoranty do ust leczą skutki, a nie przyczynę, więc sprawdzają się na krótką metę.Najlepiej, gdy oceni to stomatolog.

Trzeba także ograniczyć spożycie napojów alkoholowych i papierosów - używki te wysuszają usta, tym samym pogłębiają problem. Na świeżość oddechu mają wpływ również pokarmy, które spożywamy. Stosowanie ostrych przypraw, czosnku i cebuli może powodować nieświeży oddech, wówczas należy wyeliminować te składniki z codziennego menu.
Rady amerykańskich ekspertów pozwalające zredukować nieświeży oddech

* Myj zęby regularnie, najlepiej po każdym posiłku;
* Po posiłkach używaj nici dentystycznej lub wykałaczek;
* Używaj irygatorów jamy ustnej i płukanek;
* Czyść również język. Tak to prawda!
* Spożywaj spore ilości napojów (najlepiej wody mineralnej lub innych napojów ale niebarwionych) i nie dopuszczaj do wysychania jamy ustnej;
* Żuj gumę bezcukrową, szczególnie jeśli cierpisz z powodu suchości w jamie ustnej;
* Sprawdzaj swój oddech z pomocą rodziny lub zaufanych przyjaciół;
* Delikatnie i taktownie zwróć uwagę każdemu, kto cierpi na tę przypadłość (Amerykanie wynaleźli nawet specjalne okolicznościowe kartki, które dyskretnie wysyła się dotkniętej halitosis osobie);
* Alkohol i papierosy tylko pogłębiają ten problem (wysuszają usta)!
* Odświeżające cukierki i dezodoranty do ust nie są złe ale leczą skutki nie przyczynę!
* Żuj świeże zioła: pietruszkę, koperek, bazylie, miętę

Telefoniczne umawianie wizyt:

tel. stacjonarne:
22 638 29 42
22 861 50 00

tel. komórkowe:
503 055 704 Wrocławska 7A
572 903 850 Wrocławska 25
Informacje do przelewu:
Lecznica Stomatologiczna PW Iwona Wójcicka Spółka Jawna
01-493 Warszawa, ul. Wrocławska 7A
NR KONTA : 29 1240 2034 1111 0000 0308 1826
TYTUŁ PRZELEWU: USŁUGA STOMATOLOGICZNA
oraz IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA
Lecznica Stomatologiczna PW
WROCŁAWSKA 7a, Warszawa
Lecznica Stomatologiczna PW
WROCŁAWSKA 25, Warszawa
Usługi
Leczenie
RODO - ochrona danych osobowych Pacjentów
©1992-2024 Copyright Lecznica Stomatologiczna PW