Stomatologia Bemowo, Stomatologia zachowawcza, Stomatologia dziecięca, Profilaktyka, Protetyka, Chirurgia, Periodontologia, Endodoncja, Ortodoncja,
pw-lecznica
Pokaz kalendarz
25-11-2017 - Erazma i Katarzyny    
 
 
Leczenie przyzębia i błon śluzowych  (periodontologia)

-Skaling (czyszczenie kamienia), piaskowanie, polerowanie zębów i korzeni zębów.
-Kiretaż zamknięty
-Kiretaż otwarty i zabiegi chirurgiczne na przyzębiu


Dlaczego leczenie przyzębia jest tak ważne?

Jakie mogą być objawy choroby przyzębia?
 Co to jest zapalenie dziąseł?
Co powoduje zapalenie dziąseł?
Jaka jest różnica między chorobami dziąseł, a chorobą przyzębia?
Jakie są inne przyczyny chorób przyzębia?
Co to jest system Vector i jak pomaga w leczeniu przyzębia?


Wprowadzenie
Stomatolodzy w naszych gabinetach  zwracają baczną uwagę na zdrowe przyzębie pacjentów. Ponieważ patrzymy na pacjenta całościowo, wiemy, że nie tylko zdrowe zęby, ale też zdrowe dziąsła oznaczają piękny uśmiech i zdrowie całego organizmu.  W czasie regularnych wizyt  każdy stomatolog  ocenia przyzębie swoich pacjentów. Przy bardziej skomplikowanych problemach  możliwa jest konsultacja i leczenie u lekarza specjalisty chorób przyzębia.
 Lekarz periodontolog bada, diagnozuje i   wspólnie z pacjentem wybiera sposób leczenia, poczynając od regularnej higienizacji,  przez kiretaż, leczenie chirurgiczne, aż do skoordynowanego leczenia interdyscyplinarnego.  By osiągnąć najlepsze rezultaty włączona jest wtedy endodoncja i ortodoncja i protetyka.
Wybór postępowania zależy od indywidualnego charakteru schorzenia. Takie połączone działanie jest u nas  możliwe dzięki rozbudowanemu zespołowi lekarzy, którzy  od lat współpracują ze sobą.

Dlaczego leczenie przyzębia jest tak ważne?

Przyzębie to cały aparat utrzymujący nasze zęby. Gdy jest chory,  zęby przemieszczają się, robią się ,,dłuższe,,. W kieszonkach dziąsłowych namnażają się miliony bakterii, które niszczą wyrostek zębodołowy i odpowiadają za nieświeży oddech. Zapalenie przyzębia  czasami przebiega prawie bezobjawowo, a symptomy bywają bardzo dyskretne.
 
Jakie mogą być objawy choroby przyzębia?
Choroba przyzębia może postępować prawie bez niepokojących sygnałów, nawet w zaawansowanym okresie schorzenia.  Należy jednak  zawsze zwrócić  uwagę na następujące objawy:
-Krwawienie z dziąseł przy myciu zębów
-Opuchlizna i zaczerwienienie dziąseł.
-Utrzymujący się brzydki oddech i niesmak w ustach.
-Recesje dziąseł, zęby robią się,, dłuższe,,.
-Uformowane, głębokie kieszonki między zębem, a dziąsłem.
-Chwiejące się zęby.
U części osób choroba przyzębia może dotyczyć tylko niektórych zębów np. trzonowców, lub zębów przednich.

.
 Co to jest zapalenie dziąseł?
  To stan zapalny miękkich tkanek otaczających zęby.  Schorzenie występuje  także u dzieci i młodzieży. Najczęściej przyczyną jest niewłaściwe, zbyt krótkie szczotkowanie.
 
Co powoduje zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł powodowane jest przez toksyny, które są wydzielane  przez bakterie z płytki nazębnej.
Płytka nazębna to mieszanina bakterii, śliny i resztek jedzenia bardzo mocno przylegająca do zęba, 
kumuluje się na zębach wzdłuż linii dziąseł.   Wczesnym objawem zapalenia dziąseł jest krwawienie z dziąseł bez wywoływania bólu. Ból jest objawem bardziej zaawansowanej choroby . Pojawiają się głębokie kieszonki dziąsłowe. Bakterie w kieszonkach powodują dalszy stan zapalny, opuchliznę i może dojść stopniowo do destrukcji kości. W rezultacie nieleczone zapalenie może prowadzić do utraty praktycznie ,,zdrowych,, zębów.

Jaka jest różnica między chorobami dziąseł, a chorobą przyzębia?
Zwykle choroby dziąseł,  poprzedzają choroby przyzębia, ale trzeba pamiętać, że nie każda choroba przyzębia jest następstwem  zapalenia dziąseł.

Jakie są inne przyczyny chorób przyzębia?
Gromadząca się płytka nazębna jest najpopularniejszą przyczyna chorób przyzębia. Jednak, trzeba pamiętać, że są też inne czynniki.  Są to np. zmiany hormonalne w ciąży, niektóre leki, niektóre choroby ogólne np. cukrzyca,  złe nawyki jak palenie papierosów,  zła higiena, czynniki genetyczne.

Co to jest system Vector i jak pomaga w leczeniu przyzębia?
Vector jest urządzeniem, które służy zarówno do leczenia jak i profilaktyki chorób dziąseł i przyzębia( parodontozy). Dzięki zaawansowanej technologii tego urządzenia możliwe jest oczyszczenie głębokich kieszonek przyzębnych bez wykonywania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

System Vector poprzez efekt ultradźwiękowy wspomaga gojenie tkanek przyzębia zniszczonych przez proces zapalny, a tym samym przyśpiesza proces integracji zębów z otaczającymi go tkankami.

Podczas zabiegu Vectorem stosuje się zawiesinę fluidu polerującego wzmacnianego przez bardzo drobne cząsteczki hydroksyapatytu. Powoduje to całkowite usunięcie przylegającej szkodliwej płytki bakteryjnej, czyli głównej przyczyny chorób przyzębia. Także powierzchnia korzenia zostaje wypolerowana, a tym samym mniej podatna na ponowne przyleganie płytki. To pozwala na tworzenie się nowego, zdrowego przyczepu dziąsła wokół zębów.
Okres gojenia po zabiegach aparatem Vector ze względu na bezinwazyjność zabiegu mija szybko bez obrzęków i bólu. Przez kilka dni może jedynie wystąpić wrażliwość dziąseł.
Po zabiegu Vectorem dziąsła są zdrowe, znika kub zmniejsza się ich krwawienie, obrzęk, bolesność.

System Vector stosuje się w następujących przypadkach

-profilaktyka parodontozy
-leczenie parodontozy początkowej
-leczenie parodontozy zaawansowanej, jako leczenie wstępne przed zabiegami chirurgicznymi
-jako zabiegi podtrzymujące po zakończeniu leczenia podstawowego
-w leczeniu stanów zapalnych wokół implantów
-w leczeniu stanów zapalnych wokół prac protetycznych

System Vector wyposażony jest także w końcówkę do skalingu naddziąsłowego, czyli do usuwania kamienia naddziąsłowego. Jest to wyjątkowy system, który nie powoduje żadnych uszkodzeń dziąsła i kieszonek zębowych, szkliwa i cementu korzeniowego. Jest bezpieczny też dla implantów i prac protetycznych. Zabieg przy użyciu tego urządzenia jest bezbolesny i dobrze tolerowany przez pacjentów.

Plan leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta.
Aby leczenie było skuteczne pacjent musi zrozumieć istotę choroby. Wiedzieć jakie czynniki ją powodują i jak je można eliminować. Dlatego tak ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem i higienistką stomatologiczną, która przeprowadza instruktaż higieny, aby właściwie wykonane zabiegi domowe dawały gwarancję utrzymania efektów leczenia podstawowego. Okresowe zabiegi domowe motywują pacjenta do systematyczności i staranności zabiegów domowych.

W przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne są zabiegi chirurgiczne, które umożliwiają jeszcze dokładniejsze oczyszczanie okolicy poddziąsłowej, a ponadto pozwalają na zastosowanie preparatów do odbudowy utraconych tkanek( kości i dziąsła).

Leczeniem uzupełniającym może być też leczenie farmakologiczne, a także protetyczne.
Wszystkie te zabiegi, a przede wszystkim motywacja, systematyczność i staranność pacjenta prowadzą do tego, aby nasi pacjenci cieszyli się jak najdłużej zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem.
 
 
Kontakt e-mail Strona główna  Galeria  Nasz Zespół  Protetyka  Endodoncja (leczenie kanałowe)  Stomatologia zachowawcza  Stomatologia estetyczna  Ortodoncja  Periodontologia (leczenie przyzębia)  Chirurgia  Stomatologia dziecięca  Czy wszystkie zęby można wybielić?  Czy wybielanie powoduje nadwrażliwość?  Czy wybielanie powoduje inne efekty uboczne?  Czego unikać w czasie wybielania zębów?  Czy przed wybielaniem trzeba wymienić stare wypełnienia?  Skąd wiadomo o ile wybieliły się zęby?  dyżury stomatologiczne  Jak dbać o korony i mosty?  Jak dbać o protezy akrylowe i protezy szkieletowe?  Czy można samodzielnie naprawić protezy?  Czy klej do protez jest zdrowy i bezpieczny?  Profilaktyka  Pierwsza Wizyta  Bezpieczeństwo  Cennik  Kontakt