Lecznice Stomatologiczna PW -Warszawa
WROCŁAWSKA 25, 22 638-29-42, 572 903 850
WROCŁAWSKA 7a, 22 638-29-42, 503 055 704
Stomatologia Bemowo, Stomatologia zachowawcza, Stomatologia dziecięca, Profilaktyka, Protetyka, Chirurgia, Periodontologia, Endodoncja, Ortodoncja,

Protetyka

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową brakujących zębów oraz rekonstrukcją zębów bardzo zniszczonych. Brak nawet jednego zęba,  pomijając względy estetyczne, nie jest obojętny dla całego układu żucia. Doprowadza to do tego, że pozostałe zęby mogą się przechylać, obracać lub wysuwać z zębodołu dążąc do kontaktu z zębami przeciwstawnymi. Wszystkie te zaburzenia w konsekwencji mogą być przyczyną kłopotów w stawach skroniowo- żuchwowych objawiających się bólami w okolicy głowy, szyi i karku.

Współczesna protetyka oferuje bardzo estetyczne i wygodne rozwiązania. W zależności od warunków istniejących w jamie ustnej pacjenta, nasi stomatolodzy starają się w bardzo jasny i zrozumiały sposób wytłumaczyć jakie rozwiązania protetyczne mogą być wykorzystane aby przywrócić piękny uśmiech i odtworzyć prawidłową funkcję żucia, biorąc także pod uwagę możliwości finansowe pacjenta.

 W zależności od rodzaju braków zębowych stosuje się  dwie zasadnicze grupy uzupełnień protetycznych:

  •  protezy stałe  do których należą wkłady koronowo – korzeniowe,  korony i mosty. Uzupełnienia te są cementowane na stałe, na własne zęby  pacjenta lub na implanty, za pomocą specjalnych cementów.
  • protezy ruchome - wyjmowane przez pacjenta. Mogą to być protezy szkieletowe które opierają się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej, ale dzięki dodatkowym elementom na zębach własnych pacjenta. Wykonane prawidłowo mogą służyć przez długie lata nie uszkadzając dziąseł i zębów. Proteza taka składa się z metalowego szkieletu oraz odbudowanych z akrylu zębów i dziąseł.

Drugim rodzajem protez ruchomych są protezy osiadające częściowe i całkowite, całe wykonane z akrylu.  Głównym wskazaniem do ich stosowania jest bezzębie  lub rozległe braki uniemożliwiające wykonanie innych uzupełnień.

Korony

Jakie są rodzaje koron?

Mamy kilka rodzajów koron: korony metalowe, korony porcelanowe na metalu, kompozytowe, korony pełnoceramiczne, korony tymczasowe.
Korony metalowe są robione ze stopów metali, lub ze stopów złota. W porównaniu z innymi koronami wymagają niewielkiego opracowania zęba. Ale ponieważ są  niekosmetyczne wskazane są na zęby trzonowe, niewidoczne przy uśmiechu.
Korony porcelanowe na metalu. Są bardzo ładne i wytrzymałe. Kolor tych koron może być dopasowany do koloru Twojego zęba. W większości wypadków są nie do odróżnienia od własnych zębów.  Czasami porcelana korony może ulec uszkodzeniu przy uderzeniu w koronę np.przy piciu napojów z butelki.
Te korony są dobrym wyborem zarówno na przód jak i na boczne zęby.
Korony kompozytowe są dobrą alternatywą w stosunku do koron porcelanowych bo zwykle są tańsze, ale są mniej trwałe.
Korony pełnoceramiczne mają najbardziej naturalny kolor ze wszystkich rodzajów koron. Są dobrym rozwiązaniem dla osób uczulonych na metale. Niestety, nie są tak wytrzymałe jak korony porcelanowe na metalu i zalecane jest ich stosowanie głownie na zęby przednie.
Korony tymczasowe, może przygotować  stomatolog w czasie gdy stała korona jest wykonywana w laboratorium dentystycznym. Najczęściej robi się je z akrylu i cementuje na cement tymczasowy.

 

Dlaczego ząb czasami potrzebuje korony?

Korony są zakładane na zęby w następujących sytuacjach

 

Gdy trzeba odbudować ząb złamany lub lub częściowo zniszczony

Żeby pokryć i wspierać ząb z dużym wypełnieniem, gdy niewiele własnego zęba pozostało

Żeby umocować most

Żeby pokryć implant zębowy.

Ile wizyt wymaga zrobienie korony?

Przygotowanie zęba pod koronę zwykle wymaga dwóch wizyt w gabinecie.
Na pierwszej, stomatolog ocenia i przygotowuje ząb pod koronę, na drugiej wizycie osadza koronę na zębie i cementuje ją na stałe. W czasie gdy korona stała jest wykonywana w laboratorium, pacjent otrzymuje koronę tymczasową i może normalnie funkcjonować w pracy i w domu.

Jak przygotowuje się ząb pod koronę?

Na pierwszej wizycie dentysta ocenia ząb. Potrzebne jest zrobienie zdjęcia rtg, by zobaczyć w jakim stanie jest korzeń i tkanki otaczające ząb. Jeśli ząb jest bardzo zniszczony może być potrzebne leczenie kanałowe i wykonanie wkładu koronowo- korzeniowego. Czasami ząb ma stare wypełnienie kanału, które trzeba wymienić.
Jeśli ząb nie wymaga innych zabiegów stomatolog podaje znieczulenie i opracowuje ząb. Następnie bierze wyciski masą wyciskową, żeby w laboratorium technik mógł wykonać koronę, która będzie pasować do Twoich zębów. Następnie dobiera, wspólnie z pacjentem kolor korony, żeby  pasowała do pozostałych zębów.. Na opracowany ząb pacjent otrzymuje koronę tymczasową .
Na drugiej wizycie dentysta zdejmuje koronę tymczasową i przymierza koronę stałą.  Sprawdza kolor i kształt korony, a następnie cementuje na stałe.
Po zacementowaniu, pacjent może czuć lekkie rozpieranie, ale ten objaw zwykle szybko mija i nie wymaga oddzielnej interwencji.

Czy muszę dbać szczególnie o koronę tymczasową?

Koronę tymczasową zakłada się na krótko i zwykle jest dobrze dopasowana. Ale ponieważ jest zacementowana na cement tymczasowy lepiej jeść trochę ostrożniej przez kilka dni.

Jakie mogę mieć problemy z koroną?

-Ukruszenie porcelany.
Zdarza się że porcelana ulegnie pęknięciu, zwykle przy stuknięciu w koronę szklanym brzegiem naczynia do picia. Jeśli ukruszenie jest małe można spróbować to naprawić, ale czasem trzeba wymienić koronę.
-Reakcje alergiczne.
Ponieważ stopy, z których wykonane są korony składają się z rożnych metali, są możliwa reakcja alergiczne, ale dzieje się to niezwykle rzadko.

Mosty

Mosty to uzupełnienia odbudowujące lukę po brakującym jednym lub kilku zębach. Żeby zrobić i zamocować most potrzebujemy  zębów po obu stronach luki. Takie zęby nazywamy filarami i trzymają one cała pracę na miejscu. Część mostu pomiędzy filarami to przęsło.  Składa się ono z jednego lub kilku elementów w kształcie własnych zębów. Przęsło jest zespolone z filarami, które są zacementowane na stałe w jamie ustnej.
By przygotować most, należy opracować zęby filarowe, tak jak pod koronę, pobrać wyciski i wysłać do laboratorium. Jeśli wszystko jest dobrze dopasowane, na następnej wizycie stomatolog sprawdza kolor, kształt, położenie mostu w zgryzie. Most jest cementowany na stałe lub  na cement tymczasowy. Cementowanie tymczasowe pozwala ocenić most w trakcie korzystania. Pacjent na wizycie kontrolnej może zgłosić swoje uwagi. Jeśli wszystko pasuje, most można zacementować na stałe.
Czasami w trakcie robienia mostu potrzebne są wizyty pośrednie w celu przymiarek poszczególnych etapów pracy. Jest to sprawa indywidualna w przypadku każdego pacjenta i rodzaju pracy.

Rodzaje mostów:

Mosty tradycyjne zbudowane z koron na zębach lub implantach po obu stronach luki z przęsłem pomiędzy nimi. Tradycyjny most jest zwykle typem mostu złożonego z koron porcelanowych na metalu lub ceramicznych.
Mosty jednobrzeżne stosowane w indywidualnych przypadkach, gdy opracowuje się ząb po jednej stronie luki.
Mosty typu Maryland lub inaczej mosty przyklejane. Metalowe skrzydełka są przyklejane po obu stronach luki na istniejące zęby.


Jakie są zalety mostu?

  • jest zacementowany na stałe
  • odbudowuje uśmiech
  • odbudowuje możliwość gryzienia i mówienia
  • poprawia rysy twarzy
  • rozkłada siły żucia ( głownie przez odbudowanie brakującego zęba lub zębów)
  • zapobiega wysuwaniu się zęba z przeciwstawnego łuku zębowego.

Czy most nie utrudnia jedzenia?

Odbudowanie brakującego zęba lub zębów sprawia, że jedzenie staje się łatwiejsze. Ale, zanim jama ustna nie przyzwyczai się do nowego uzupełnienia należy jeść jedzenie miękkie, łatwe w pogryzieniu na małe kawałki.  Stopniowo wszystkie tkanki zaadaptują się do nowego uzupełnienia.

Protezy

Protezy częściowe odbudowują brakujące częściowo  zęby i tkanki miękkie. Mogą to być protezy częściowe, zrobione całe z akrylu  albo protezy szkieletowe, gdy szkielet protezy jest z metalu, pokrytego akrylem.  Przekazują  one siły żucia przez dziąsła i zęby filarowe, które trzymają klamry.
Protezy całkowite stosuje się, przy całkowitych brakach zębowych.
 

Jak dbać o protezy?

Staranne dbanie o protezy jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia protez jak i zdrowia jamy ustnej. Dodatkowo, pozwala cieszyć się protezą dużo dłużej.
Oto kilka wskazówek jak dbać o protezy

  • Traktuj protezy z dużą ostrożnością. Aby uniknąć przypadkowego upuszczenia protezy, kładź ją przy myciu na miękkim ręczniku, lub zajmuj się nią nad umywalką wypełnioną wodą. . Myj  dokładnie i delikatnie swoje protezy.
  • Podobnie jak własne zęby proteza musi być czyszczona by usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną. Czyszczenie protez zapobiega  odkładaniu się na powierzchni kamienia nazębnego.  Do czyszczenia najlepiej użyć specjalnej szczoteczki  i łagodnych środków czyszczących jak mydła lub łagodnego płynu do naczyń.  Nie stosuj,  żadnych ostrych środków czyszczących i szorujących, ponieważ mogą zniszczyć wypolerowane powierzchnie.
  • Szczotkuj łagodnymi ruchami wszystkie powierzchnie i zaczepy. Po zjedzeniu posiłku płucz protezę pod kranem.
  • Nie używaj płynów wybielających, mogą wybielić różową część protezy.

 

Jak dbać o jamę ustną, gdy noszę protezę?

Nawet o całkiem bezzębną jamę ustną należy dbać każdego dnia.  Dziąsła , podniebienie i język  należy czyścić by osunąć płytkę bakteryjną i pobudzić krążenie.
Szczególnie należy dbać o zęby gdy nosi się protezy częściowe. Bakterie  lubią przylegać do kamer protezy i bardzo łatwo powodują uszkodzenie zęba. Rośnie ryzyko utraty tego zęba na którym jest klamra i który trzyma protezę na swoim miejscu.  Zawsze umyj najpierw swoją protezę, potem zęby i pomasuj dziąsła w celu lepszego krążenia krwi. Stosuj też płukanki z fluorem i poprawiające higienę dziąseł.  Stosuj zbilansowaną, zdrową dietę i nie pal papierosów.
 

Kiedy moja proteza wymaga podścielenia?

Naturalne procesy zmieniają twoją twarz, dziąsła i kości szczęk. Proteza, z czasem może być luźniejsza niż na początku używania. Dzieje się to po kilku latach, różnie u każdego z nas. Wtedy lekarz może ją podścielić by umocowanie było pewniejsze. Zwykle stomatolog nakłada specjalną masę na podstawę protezy, która sprawia, że korzystanie z protezy staje się bardziej komfortowe.
Przy oddawaniu robi drobne poprawki, by proteza była dobrze dopasowana.
 

Jak często muszę chodzić do dentysty, gdy noszę protezy?.

Nawet, gdy nie masz żadnych zębów  lub niewiele,  należy odwiedzać dentystę dwa razy w roku.  Stomatolog sprawdza wtedy jak leży proteza, czyści zęby które pozostały, sprawdza błonę śluzową, czy nie pojawiły się jakieś schorzenia.

 

Telefoniczne umawianie wizyt:

tel. stacjonarne:
22 638 29 42
22 861 50 00

tel. komórkowe:
503 055 704 Wrocławska 7A
572 903 850 Wrocławska 25
Informacje do przelewu:
Lecznica Stomatologiczna PW Iwona Wójcicka Spółka Jawna
01-493 Warszawa, ul. Wrocławska 7A
NR KONTA : 29 1240 2034 1111 0000 0308 1826
TYTUŁ PRZELEWU: USŁUGA STOMATOLOGICZNA
oraz IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA
Lecznica Stomatologiczna PW
WROCŁAWSKA 7a, Warszawa
Lecznica Stomatologiczna PW
WROCŁAWSKA 25, Warszawa
Usługi
Leczenie
RODO - ochrona danych osobowych Pacjentów
©1992-2024 Copyright Lecznica Stomatologiczna PW